עריכה ב-Latex עם תוכנת Overleaf

פורסם על ידי יואב כהן בתאריך 26 מאי 2019

במשך שנים, העבודה מול העורך הלשוני בלאטך הייתה בעייתית בשל הקושי להציג שינויים ולקבל ולדחות אותם בצורה נוחה וברורה, כפי שנעשה בתוכנת וורד עם "עקוב אחר שינויים". לאחרונה, בעייה זו נפתרה בצורה יפה מאד ע"י חברת Overleaf, ובפוסט שלהלן אני מבקש להציג את הפתרון הזה לטובת אלה שאינם מכירים אותו ומעוניינים לעבוד עמי באופן זה.

חברת  Overleaf היא חברה ותיקה למדי המציעה מזה שנים עבודה בענן עם תוכנת לאטך, בצורה המאפשרת גישה מכל מקום ועבודה משותפת של כמה מחברים בו-זמנית. ייחודה של התוכנה שמציעה החברה הוא בממשק הפשוט ביותר שהיא מציגה למשתמש, בלי לוותר על האופציות המורכבות יותר בלאטך, ובכך שהיא פונה גם לאנשים שאינם מתמצאים בלאטך ובכל זאת צריכים לעשות בה שימוש. עבור אלו היא מציעה אופציה של כתיבה בפורמט דמוי וורד (RTF) וכן מגוון רחב מאד של פורמאטים מוכנים לכתיבת מאמרים ועבודות מדעיות אחרות בלאטך בהתאם לסגנונות הייחודיים של כתבי העת השונים.

אבל גולת הכותרת מבחינת עבודת העריכה עם Overleaf היא האפשרות לעקוב אחר שינויים, לראות אותם בזמן אמת, להעיר הערות, ולקבל ולדחות שינויים. הבה נראה כיצד הדבר נעשה… ראשית, הלקוח שולח לי תיקייה מכווצת עם כל קבצי הלאטך הרלוונטיים. אני מעלה אותם לתוכנה, שם יש לי חלק פרטי ומוגן. כך זה נראה:

בצד ימין רואים את קובץ הלאטך ובצד שמאל את קובץ ה-PDF שהתוכנה יוצרת ממנו באופן אוטומטי.

בשלב הבא אני עובר למצב של עקוב אחר שינויים:

החץ האדום מצביע על מחוון המראה שרק לי מותר לערוך את הקובץ הזה, אבל ישנה אפשרות להזמין אחרים להשתתף. ניתן לראות שהתוכנה צובעת כל שינוי ומסבירה אותו בתיבה מימין, שם ישנה גם אפשרות לקבל או לדחות כל אחד מהשינויים שביצע העורך.

ניתן גם להוסיף הערות לטקסט, ואפילו בעברית:

לאחר שסיימתי את העריכה אני שולח אימייל למחבר עם לינק ייחודי למאמר הערוך, וכך המחבר מתווסף לרשימת העורכים כאורח. הלינק מוביל לעמוד שבו יש להירשם לתוכנה בחינם. על מנת לעשות זאת יש למלא אימייל וסיסמא, חשבון גוגל או Orcid:

לאחר ההרשמה, המחבר יכול לעבור על המסמך ולקבל או לדחות את כל השינויים ולהתייחס לכל ההערות. אפשר אפילו לדון בסוגיות בעייתיות בטלפון כששנינו עובדים על המאמר ביחד, בו-זמנית. עם סיום העבודה המחבר מקבל קובץ לאטך ערוך באנגלית רהוטה, הראויה לכתב עת אקדמי.

קטגוריה:דוקטורנטים,חוקרים,מדעי הטבע והחיים

יואב כהן הוא מתרגם ועורך במדעי הרוח והחברה, והוא מציע את שירותיו לחוקרים ותלמידי מחקר. פרטים נוספים ניתן לקרוא כאן