ביקורת ספר: כיצד להפוך דוקטורט לספר

פורסם על ידי יואב כהן בתאריך 9 ינואר 2019

בכל שנה קצת יותר מחמש מאות סטודנטים למדעי הרוח והחברה מסיימים את לימודי התואר השלישי וזוכים בתואר הדוקטור הנכסף. אחת השאלות החשובות העומדות בפני קבוצה נבחרת זו עם צאתם מהרחם האקדמי היא מה לעשות עם הדוקטורט? עבור אותם סטודנטים שמבקשים להשתלב באקדמיה זו שאלה קריטית, אבל היא רלוונטית גם עבור סטודנטים רבים אחרים שחפצים לראות את פרי עמלם מופץ ונגיש לציבור הרחב, כיאה לעולם החדש בו "מידע רוצה להיות חופשי". עבור קהל זה כתב ויליאם ג'רמאנו את הספר מדוקטורט לספר. ג'רמאנו הוא עורך ראשי לשעבר בהוצאה לאור של אוניברסיטת קולומביה ובהוצאת Routledge הידועה ומכהן כדיקן הפקולטה למדעי הרוח והחברה במכון קופר במנהטן. בעזרת ניסיונו הרב ולאור שאלות חוזרות ונשנות מצד סטודנטים, כתב ג'רמאנו מדריך לדוקטורנטים המתלבטים בשאלה מה לעשות עם הדוקטורט שלהם, ולא פחות חשוב, כיצד לעשות זאת.

על מה הספר:  המטרה המוצהרת של הספר היא "לסייע לך למצוא את הבית הטוב ביותר בשביל עבודת הדוקטורט שלך וגם — חשוב הרבה יותר — לסייע לך להפוך למחבר אקדמי טוב יותר." המחבר מנסה להשיג מטרות אלו במסגרת עשרה פרקים המתפרסים על פני 160 עמודים. המחבר עוסק בהרחבה רבה מאד ברעיון של "שכתוב" (revision) ומגדיר אותו לאורך הטקסט בעשרות אופנים שונים. כמו כן יש פרק שלם (האחרון) העוסק בחשיבותה של כתיבה אקדמית טובה ומטרתה. פרקים מעשיים יותר דנים בהבדלים בין דוקטורט לספר המיועד לקהל הרחב, מה צריך לעשות כדי להפוך דוקטורט לספר ובעיות שכיחות העולות בתהליך הזה. המחבר מפרט לגבי הבדלים חשובים בין ספר לדוקטורט כמו במבנה, אורך, הערות שוליים, דחיסות, הנרטיב וקולו של המחבר, ונותן רעיונות כלליים כיצד לשנות אותם. יש פרק העוסק בנקודת מבטו של העורך בהוצאה לאור, הכולל עצות כיצד לגשת (ולא לגשת) להוצאות לאור. בעיניי, הפרק המעניין ביותר הוא פרק 4 אשר פורס בפני הדוקטור הטרי את האפשריות השונות העומדות בפניו בבואו להחליט מה לעשות עם הדוקטורט.

היתרונות של הספר: הפרק על האפשרויות העומדות בפני הדוקטור הטרי ושלושה צ'קליסטים המצויים בסוף הספר ומסכמים אותו (אחד על ההבדלים בין ספר לדוקטורט, ושניים שמפרטים מה לעשות ולא לעשות כשמגישים כתב יד להוצאה) שווים את המחיר ואת הזמן הדרוש לקריאת הספר. כמו כן הספר נותן תחושה ברורה, מכוונת, שהקורא אינו לבד: רבים וטובים לפניו עמדו בפני אותה צומת דרכים ונתקלו באותן הבעיות. יש משהו מרגיע בשותפות הגורל הזו.

החסרונות של הספר: אף שהמחבר מדגיש את הצורך בכתיבה נקייה, עניינית וממוקדת, המכוונת אל קהל היעד ונמנעת מחזרות, הרי שהספר עצמו סובל מחסרונות אלה עצמם: יש בו חזרות רבות מאד, הוא מנוסח בצורה מסורבלת ומתחכמת המקשה ללא שום צורך על הבנתו, והוא נותר במקרים רבים במישור התיאורטי אף שהנושא הנדון דורש הדרכה מעשית ביותר.

שורה תחתונה: הספר כתוב באנגלית לא קלה וייתכן שדוקטורנטים שאינם דוברי אנגלית יתקשו לקרוא אותו. אבל מי שיש לו זמן פנוי ומוכן להתמודד עם השפה המסורבלת יכול להפיק תועלת מהספר ובייחוד מהפרק הרביעי. הבעיה העיקרית העומדת בפני הקהל הישראלי היא שאין מדריכים דומים בעברית. בהיעדר מדריך כזה על דובר העברית להסתפק בהנחיות שהוצאות לאור שונות נותנות לדוקטורים הטריים. למשל, הוצאת מגנס מציגה עמוד של הנחיות לעיבוד עבודת דוקטור לספר, וגם הוצאת יד יצחק בן צבי והוצאת אוניברסיטת בר-אילן מציגות הנחיות כאלה.

אם אתם זקוקים לעזרה נוספת אתם מוזמנים להתקשר לעורך ומתרגם מקצועי 050-3649373.

כך או כך, שיהיה בהצלחה!

פרטי הספר (באמזון):

Germano, W. (2013). From Dissertation to Book (2nd ed.). University of Chicago Press.

קטגוריה:דוקטורנטים,הישרדות באקדמיה,חוקרים,עריכה,עריכת ביבליוגרפיה

יואב כהן הוא מתרגם ועורך במדעי הרוח והחברה, והוא מציע את שירותיו לחוקרים ותלמידי מחקר. פרטים נוספים ניתן לקרוא כאן