עבודה מול העורך: כיצד להשתמש ב"עקוב אחר שינויים" בוורד 2007

פורסם על ידי יואב כהן בתאריך 7 יולי 2016

מדריך זה מיועד ללקוחות שאינם מכירים את התכונה "עקוב אחר שינויים" בוורד. תכונה זו מאפשרת ללקוח לעקוב אחר השינויים שהעורך ביצע, ולקבל או לדחות אותם אחד אחד או את כולם יחד. ההסברים והתמונות הנלוות מתייחסים לוורד 2007, אבל המיקום והשמות של הפונקציות דומים בגרסאות המאוחרות יותר של וורד (2010, 2013, ועכשיו כבר 2016). מי שעדיין עובד על וורד 2003 יכול לעיין במדריך הזה.

1.הפעלת התכונה "עקוב אחר שינויים": הדבר הראשון שהעורך עושה לפני תחילת העבודה על הטקסט הוא להפעיל את התכונה "עקוב אחר שינויים". כדי לעשות זאת, יש לגשת לסרט בחלק העליון של תוכנת וורד ולמצוא את הלשונית "סקירה" (מסומן באיור 1 בעיגול ירוק). לוחצים על הכפתור "עקוב אחר שינויים" (מסומן בחץ אדום), אשר נמצא בקבוצת הפַקדים "מעקב" (מסומן במלבן חום).
איור 1 

איור 1 עקוב אחר שינויים

 

2. איך יודעים שהפעלנו את "עקוב אחר שינויים"? פשוט מתחילים לכתוב, ומיד שמים לב שכל מה שכותבים הוא בצבע אדום (או צבע אחר, לרוב כחול. זה תלוי בהגדרות המתקדמות של התוכנה). זה נראה כך:

איור 2

איור2 עקוב אחר שינויים

באיור 2  ניתן לראות את הטקסט באדום (השורה הראשונה), ואם מסתכלים על התפריט של וורד (מה שמכונה "הסרט"), ניתן לראות שהכפתור "עקוב אחר שינויים" דלוק עכשיו (מסומן בחץ אדום). כמו כן, לצד הטקסט שהתווסף, ישנו קו אנכי (מסומן בחץ סגול): ליד כל שורה שבה נעשה שינוי, התוכנה מוסיפה קו אנכי, כדי להראות לקורא שיש שינוי באותה השורה.

3. מה הלקוח מקבל? איור 3 מציג דוגמא של פיסקה שנערכה תוך שימוש בעקוב אחר שינויים. ניתן לראות את כל השינויים בצבע אדום, כשלצד הטקסט ישנו קו אנכי רצוף, אשר מצביע על כך שבכל שורה נעשה שינוי. כמו כן ניתן לראות שנעשו שינויים בטקסט שהוספתי לפני כן (המשפט הראשון בטקסט), אבל השינויים האלה לא מסומנים ע"י התוכנה (אני סימנתי אותם בקו תחתי כחול). זאת אומרת, כאשר משנים טקסט אשר בעצמו השתנה, התוכנה אינה מזהה זאת כשינוי. חשוב לשים לב שהתצוגה שבה רואים את השינויים שנעשו היא תצוגה הנקראת "סימון מוצג סופי" (מסומן בחץ אדום).

איור 3

איור 3 עאש

4. מצבי תצוגה: ישנם שני מצבי תצוגה שהלקוח צריך להכיר: מצב שבו השינויים שהעורך עשה נראים (סימון מוצג סופי), ומצב שבו ניתן לקרוא את הטקסט עם השינויים שנעשו אבל בלי שהם נראים. לפעמים הרבה יותר נוח לעבוד על הטקסט בלי לראות ולהתייחס לכל שינוי. במקרה כזה יש לגשת לחלונית התצוגות, ללחוץ על החץ (מסומן בחץ ירוק) ולבחור "סופי" (מסומן בחץ אדום), כפי שזה מוצג באיור 4.

איור 4

איור 4 עקוב אחר שינויים

 

5. קבלה ודחייה של שינויים: כאשר עובדים על המסמך שהתקבל מהעורך, ורוצים להתחיל לקבל או לדחות שינויים, ניתן לקבל או לדחות את כל השינויים במסמך בבת אחת או לעשות זאת על כל שינוי בנפרד. האפשרויות הללו נמצאות בקבוצת הפַקדים "שינויים" (מסומן במלבן חום באיור 5א). אם לוחצים על הכפתור "קבל" (מסומן בחץ אדום) התוכנה תקבל את השינוי ותעבור אוטומאטית לשינוי הבא. כדי לקבל את כל השינויים בבת אחת יש ללחוץ על החץ מתחת לכפתור "קבל" (מסומן בחץ ירוק) ולבחור באפשרות "קבל את כל השינויים במסמך" (מסומן בחץ כחול באיור 5ב). כדי לדחות שינויים, הפעולה זהה, רק יש להשתמש בכפתור "דחה".

איור 5א

איור 5א עקוב אחר שינויים

איור 5ב

איור 5ב עקוב אחר שינויים

6. הערות בחלונית סקירה: לעיתים העורך צריך להתכתב עם מחבר הטקסט. ישנם שינויים שהם ברורים ומובנים מאליהם, אבל ייתכנו מקומות בהם הטקסט עמום או או שישנן כמה אפשרויות עריכה מתאימות. במקרים כאלה העורך יכול להוסיף הערה. ההערות הללו מופיעות בתצוגה "סימון מוצג סופי" בטקסט עצמו בצורת מלבן ורוד (מסומן בחץ כחול באיור 6), ואפשר גם לראות את ההערה בחלונית סקירה, אשר נפתחת בצד ימין של המסמך. ההערה שלי כאן מסומנת בחץ שחור. ניתן לראות שהיא קיבלה מספר U1. ניתן להסתיר או להציג את חלונית הסקירה ע"י הכפתור המתאים (מסומן בחץ אדום בתפריט). בחלונית סקירה הלקוח גם יכול לכתוב תשובה לעורך. ניתן להוסיף הערה חדשה או למחוק הערות בקבוצת הפקדים "הערות", המסומנת במלבן חום.

איור 6

איור 6 עקוב אחר שינויים

 

7. סוף דבר: אני חושב שאלו הן הפונקציות הבסיסיות שצריך להכיר על מנת שנוכל לעבוד יחד. ייתכנו עדיין הפתעות בעבודה עם התכונה הזו (למשל, יכול להיות שתראו בלונים בצדי הטקסט). בכל מקרה, אם תוך כדי העבודה שלנו יחד יש לכם עדיין בעיות או שאלות בעניין זה, אני כמובן עומד לרשותכם.

תגיות: , ,
קטגוריה:עריכה

יואב כהן הוא מתרגם ועורך במדעי הרוח והחברה, והוא מציע את שירותיו לחוקרים ותלמידי מחקר. פרטים נוספים ניתן לקרוא כאן