ביקורת ספר: מסטודנט לפרופסור

פורסם על ידי יואב כהן בתאריך 29 יוני 2016

from student to scholar cover

ישנם כיום מעל לחמשת אלפים סטודנטים לתארים מתקדמים במדעי הרוח והחברה, הלומדים באוניברסיטאות ומכללות בישראל. חלק ניכר מאלו הרוכשים תואר שני ואפילו שלישי עושים זאת לצרכים מקצועיים וכלכליים בתחומים חוץ-אקדמיים. אבל ישנו חלק לא מבוטל שנושא את עיניו אל יעד נכסף אחר: קביעוּת באחת האוניברסיטאות בארץ. הספר "מסטודנט למרצה: מדריך גלוי כיצד להפוך לפרופסור" מאת סטיבן כאהן מיועד לקהל זה (From Student to Scholar: A Candid Guide to Becoming a Professor by Steven Cahn).

על מה הספר: סטיבן כאהן הוא פרופסור לפילוסופיה באוניברסיטת ניו יורק, המתמחה בהדרכת סטודנטים לתארים מתקדמים. לאור ניסיונו המעיד על כך שסטודנטים השואפים להשתלב באקדמיה אינם חשופים למידע מהימן כיצד לעשות זאת בפועל, הוא כתב ספר שנועד להסביר את המסלול להשגת הקביעוּת המיוחלת. בספר זה קאהן מסביר את מבנה האוניברסיטה האמריקאית, את נושאי המשרות בה ואת מבנה המסלול מסטודנט לתואר שני, עד להשגת קביעות ופרופסורה. הוא מתעכב על כל שלב, מסביר ממה הוא מורכב ונותן עצות כיצד לעבור כל שלב במהירות ובהצלחה. השלבים בהם הוא דן הם התואר השני והשלישי (מה שנקרא באנגלית graduate school), כתיבת הדוקטורט עצמו, שני הראיונות שמועמדים צריכים לעבור כדי להתקבל כמרצים באוניברסיטה בארה"ב, ושלב הקביעוּת – כיצד הוא מתנהל בארה"ב ומה צריך לעשות כדי להגביר את סיכויי הקבלה לקביעוּת. המחבר מפרט אודות המטלות העיקריות של המועמד לקביעות: הוראה, שירות אקדמי ומחקר, מסביר את חשיבותן היחסית של כל אחת מהן וכיצד לבצע אותן. בנוסף, המחבר מקדיש פרק נפרד לחשיבות העצומה של נטוורקינג, נושא שהוא חוזר אליו שוב ושוב לאורך הפרקים השונים.

יתרונות הספר: הספר כתוב באנגלית רהוטה וקלה, שהסטודנט השואף להשתלב באקדמיה לא יתקשה עמה, לדעתי. כמו כן הספר תמציתי ומצליח להעביר את מסריו החשובים בפחות מתשעים עמודים. למרות שהספר מיועד לסטודנטים בארה"ב, יש בו עצות רבות היכולות להועיל לסטודנט הישראלי. נושאים כמו נטוורקינג, כיצד להתכונן לראיון, ומה צריך לעשות כדי לקבל קביעות, דומים מאד בשתי המדינות. לגבי יתר המידע שבספר, אני סבור שסטודנטים ישראלים לא יתקשו להתאים את המידע לנסיבות המוכרות להם בארץ. מצד שני, סטודנטים ישראלים רבים משתלבים בכל מקרה במוקדם או במאוחר באוניברסיטה אמריקאית, והספר מספק הסבר מצוין על המתרחש שם ויכול לעזור לסטודנטים להצליח במהלך שהותם בארה"ב ואפילו יכול לסייע להם להתקבל לאוניברסיטה (למשל, לפוסט-דוקטורט).

חסרונות הספר: הספר מתייחס ספציפית למציאות האמריקאית ומבחינה זו אינו מתאים לסטודנט הישראלי, וכמובן העובדה שהוא כתוב באנגלית ולא בעברית הינה גם היא חסרון. בנוסף, חלק מהעצות עלולות להיראות טריוויאליות, כמו למשל לא לרכל על אחרים במחלקה, להיות אדיבים בכל תנאי ובכל מצב, לא להיכנס לויכוחים אישיים עם אנשים במחלקה (לפחות כל עוד אין לכם קביעות…), ולא ליצור יחסים אינטימיים עם הסטודנטים שלכם.

קהל היעד של הספר: סטודנטים השואפים להשתלב באקדמיה הישראלית (או האמריקאית) שאין להם מישהו מקצועי המלווה אותם בדרכם האקדמית (כמו למשל מנחה תומך, אוהד וגלוי לב), ואין להם מידע מתאים כיצד להתקדם בתוכה.

מה דעתי על הספר: ככל הידוע לי, סטודנטים השואפים להשתלב באקדמיה אכן סובלים ממחסור חמור במידע רלוונטי. בנוסף, לא ידוע לי על ספר דומה שיצא לאור בעברית. בהיעדר מידע מתאים, סטודנטים מוכשרים עלולים לעמול במשך שנים רבות, בכנות וברצינות, ובכל זאת למצוא את עצמם בסופו של דבר מחוץ לאקדמיה. ספר זה יכול מאד לעזור לסטודנטים כאלה להצליח. הספר מתאר מה השיקולים — המגוונים יש לומר — של ועדת הקביעוּת, ממליץ לסטודנטים לכוון אל שיקולים אלו החל משלב מוקדם ככל האפשר, ומסביר כיצד לעשות זאת.

שורה תחתונה: ספר חובה לסטודנטים במדעי הרוח והחברה הנחושים בדעתם להשיג את הקביעוּת.

איפה לרכוש את הספר: פה יש קישור לספר באמזון , ובו ניתן לקרוא כמה עמודים מתוכו וכן להתרשם מביקורות עליו. כאן יש קישור לספר ב-Book Depository, חנות בריטית השולחת ספרים לישראל במחיר זול יותר מאמזון (גילוי נאות: בשני המקרים אני לא מרוויח כלום אם תחליטו לרכוש את הספר).

בכל מקרה, שיהיה בהצלחה!

 

תגיות: , ,
קטגוריה:דוקטורנטים,הישרדות באקדמיה,סטודנטים לתואר שני

יואב כהן הוא מתרגם ועורך במדעי הרוח והחברה, והוא מציע את שירותיו לחוקרים ותלמידי מחקר. פרטים נוספים ניתן לקרוא כאן